İSTANBUL ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
 

İstanbul Orman İşletme Müdürlüğü 01.12.1944 tarihinde kurulmuştur. Başlangıçtan itibaren İstanbul Orman İşletme Müdürlüğü İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Fatih Ormanı yerleşkesi içindedir.

İstanbul Orman İşletme Müdürlüğü  batısında Çatalca Orman İşletme Müdürlüğü, kuzeyinde Karadeniz, doğusunda İstanbul Boğazı, güneyinde Marmara Denizi ile çevrilidir.

İstanbul Orman İşletme Müdürlüğü Mülki hudutları içinde, İstanbul İlinin, Şişli, Beşiktaş, Sarıyer, Eyüp, Fatih, Beyoğlu,, Bakırköy, Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Arnavutköy, Başakşehir, Bahçelievler, Bağcılar, Esenyurt, Esenler, Güngören, Kağıthane, Küçükçekmece ilçeleri yer almaktadır.

İstanbul Orman İşletme Müdürşüğü’ne bağlı 4 İşletme Şefliği, (Kemerburgaz, Fenertepe, Arnavutköy, İstanbul )  1 Kadastro ve Mülkiyet Şefliği ve 1 Emlak ve  Kamulaştırma Şefliği, 1 Eğitim Şefliği ve 1 Elektronik-Haberleşme Şefliği bulunmaktadır. Şefliklerden İstanbul Orman İşletme Şefliği, Kadastro Mülkiyet Şefliği ve Emlak ve Kamulaştırma Şefliği İşletme Müdürlüğü merkezinde diğer şeflikler ise beldelerdedir.

Tapografik Yapısı : İstanbul Orman İşletme Müdürlüğü Sorumluluk sahası 375828-284549 doğu boylamları 405744-413509 kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. İşletme Müdürlüğümüz Karadeniz kıyısında başlayan ve çok eskiden bu yana devam eden Madencilik faaliyeti sonucu dejenere olmuş, yapraklı karışık, Koruya Tahvil Ormanları ile güneye inildikçe, Sahilçamı ve fıstıkçamı plantasyon ormanlarından oluşmaktadır.

Personel Durumu 24 Teknik Personel, 86 İdari Personel ve 153 İşçi  bulunmaktadır.

 
​​