​
 Zekeriya MERE
İstanbul Orman Bölge Müdürü
 
 
1962 Afyonkarahisar Dinar doğumlu olan Mere, ilk ve orta tahsilini bu ilçede tamamladı. Lise eğitimini Ankara’da alan Zekeriya Mere, 1978 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ne girdi ve 1982 yılında Orman Mühendisi olarak mezun oldu.
 
Eskişehir Çatacık Orman İşletme Müdürlüğünde aday mühendis olarak göreve başlayan Mere, askerlik dönüşü sırasıyla Edremit ve Marmaris Orman İşletme Şeflikleri ile Yatağan, Marmaris, Eskere ve Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Bir sürede Orman Genel Müdürlüğünde İnşaat Şube Müdürlüğü de yapan Zekeriya Mere, evli ve 3 çocuk babasıdır.
 
Zekeriya Mere 13.05.2011 tarihinde Eskişehir Orman Bölge Müdürü oldu. 18.05.2012 de ise İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne atandı ve halen bu görevini sürdürmektedir.
 
 
Almış olduğu Teşekkür Beratı, Ödül ve Plaketler:
 
 
·         Eskişehir Valiliği Başarı Belgesi
 
·         Afyon Valiliği Takdir Belgesi
 
 
Makaleleri:
 
·         Ormancılık faaliyet, yönetimi ve Orman yangınları konularında birçok gazete ve dergide değişik tarihlerde makale, söyleşi ve röportajları yayınlandı. Yazılı ve görsel medya temsilcileriyle çeşitli ormancılık konularında bilgilendirme toplantıları yaptı.
 
 
 
Konferansları:
 
·         Değişik Vakıf ve Derneklerin daveti üzerine çeşitli zamanlarda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla düzenlenen konferanslara konuşmacı olarak katılım.
 
·         2011 yılında Arjantin’de APİMONDİA seminerine katılım.
 
·         8-19 Nisan 2012 tarihleri arasında UNFF 10 Uluslararası Ormancılık Forumu’na katılım. Organizasyon düzenlemesinde üst görevli olarak çalıştı.
 
·         13-18 Haziran 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen “Çölleşme İle Mücadelede Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü” konulu seminere katılım.
 
·         Bulgaristan’ın daveti üzerine 02-04 Kasım 2012  -İPA Ortak projelerinin Organizasyonu ve Sınır ötesi İş Birliği çerçevesinde Bulgaristan-Türkiye Bölgesel İPA Projeleri içintoplantıya konuşmacı olarak katılım.
 
·         13 – 17 Ağustos 2013 tarihlerinde Özbekistan’da Kavak Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi uygulamasının incelenmesi
 
·         Bulgaristan ile Sınır Ötesi İşbirliği kapsamında ortak proje yapma , inceleme ve görüş alış-verişi 14- 16 Kasım 2013​