24.06.2022
Karadeniz Havzasında Afet Önleme Ve Çevresel İzleme İçin İşbirliği-Ortak Önleme İsimli AB Projesine Ait Eğitim Duyurusu

Avrupa Birliği Başkanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği  Programın ikinci teklif çağrısı kapsamında İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü tarafından uygulanmakta olan BSB-802 sayılı ve 'Karadeniz Havzasında Afet Önleme ve Çevresel İzleme için İşbirliği - Ortak Önleme' isimli proje kapsamında Türkiye, Bulgaristan, Moldova ve Yunanistan ülkelerin katılımıyla sınır ötesi afetlerle mücadele ve hızlı müdahale konusunda ortak gönüllüler grubu oluşturuluyor.

Co-PEVENT / Ortak Önleme projesi; çevre konusunda veri paylaşımı ve sınır ötesi bilgi alışverişi için sistemlerinin iyileştirilmesi ve erken uyarı için ortak yenilikçi mekanizmaların geliştirilmesini hedefleyen kurumları bir araya getirirmiştir.

'Ortak Önleme' projenin amacı; Karadeniz Havzasında ortaya çıkan acil durumların izlenmesi, önlenmesi ve müdahale edilmesinden sorumlu dört uzman kurum ve kuruluşun arasında sürdürülebilir ortaklığın geliştirilmesidir.

İstanbul, Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ illerini kapsayan Türkiye kısmındaki proje ayağında afet yönetimi, arama, kurtarma, yangın mücadele ve ilk yardım konularını içeren beş günlük eğitimin düzenlenmesi planlanmıştır. Eğitime, özellikle sınır bölgelerinde yaşayan ve afet esnasında hem ilgili kurum ve kuruluşların, hem de kendi komşu ve yerel halk arasında koordinasyonu ve yardımlaşmayı sağlayacak, genç gönüllülerin katılımı beklenmektedir.

Gönüllü çalışmalarına kendi isteği doğrultusunda katılım sağlamak ve afet yönetimi, yangın müdahale, arama ve kurtarma gibi konularda kendini geliştirmek ve topluma faydalı olmak isteyen kişilerin İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü tarafından oluşturulmuş olan çevrimiçi kayıt formunu 13 Temmuz 2022 tarihine kadar doldurmaları beklenmektedir.

Eğitimin, 18 – 22 Temmuz 2022 tarihlerin arasında, İstanbul'da beş gün boyunca, yüz yüze olarak yapılması planlanmıştır. Eğitim programında arama ve kurtarma ve ilk yardım uzmanlarından sunulacak olan teorik bölümüne ve İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Yangınlarla Mücadele birimden uzmanların katılımıyla tatbikat kısmına yer verilmiştir.  

Katılımcıların belirlenmesi ve kayıtların oluşturulması amaçlı İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü tarafından oluşturulmuş olan çevrimiçi kayıt formuna bu linkten ulaşabilir siniz: https://forms.gle/Nm6PHKDw2L8vbvGc9

Detayı bilgi için İstanbul Orman Bölge Müdürlüğün sayfasını ziyaret ediniz: https://istanbulobm.ogm.gov.tr/

Eğitim ücretsiz olup, katılımcıların eğitim malzemeleri İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü tarafından karşılanacaktır. Kontenjan 10 kişi ile sınırlıdır.

Tüm afet yönetimi gönüllü adayları

 davetlidir.

 

 

 


Yazdır