12.10.2020
Avrupa Birliği Projesi Kapsamında Türkiye Ve Bulgaristan İle Gerçekleştirilen Sağlıklı Ormanlar Projesinde Sona Gelindi

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü ile Bulgaristan Cumhuriyeti Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığınca birlikte yürütülen, AB Interreg -IPA CBC Bulgaria-Turkey,“Forest Health” “Sağlıklı Ormanlar” Projesi’nin kapanış toplantısı 12-13 Ekim 2020 tarihlerinde ülkemizin ev sahipliğinde Kırklareli’nde yapılıyor.
 
Kırklareli Kaya Palace Otelde gerçekleştirilen proje kapanış toplantısına birinci gün oturumuna Bulgaristan tarafından Proje Lideri Director of RDG - Mariyan Kostadinov ve Proje Menajeri Nedko Nedev,  Türkiye tarafından Proje Lideri Kırklareli İşletme Müdürü Önder Terzi, Müdür Yardımcısı İsmail Karakaya, Kırklareli Şefi Şenel Alayurt’un katıldı.   Toplantıda projeye bilimsel çalışmaları ile katkı sağlayan akademisyenler Prof. Dr. Kadri Kıran, Prof. Dr. Celal Karaman, Dipl. Eng. Lyuba Grudova ve Dipl. Eng. Yanko Georgiev proje çıktıları ile ilgili birer sunum yaptılar.
 
İki gün sürecek olan kapanış toplantısında, her iki ülke için dikim yoluyla tesis edilen ibreli ormanlarda kurumalara ve toplu ağaç ölümlerine sebep olan sekonder  zararlı kabuk böcekleri ile yırtıcılarının populasyon dinamiklerinin izlenmesi amacıyla uygulanan biyoteknik mücadelenin sonuçları değerlendirilecek, projenin arazi çalışmaları ile elde edilen veriler üzerinde karşılıklı olarak görüş alışverişinde bulunulacak.
 

Yazdır