16.12.2020
Tekirdağ Bal Ormanı Hizmete Açıldı

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Tekirdağ Orman İşletme Müdürlüğünce arazi düzenlemeleri ve ağaçlandırma çalışmaları tamamlanan  “Ali Dinç Bal Ormanı” halkımızın hizmetine açıldı.

Süleymanpaşa ilçesi Kumbağ mevkiindeki 132 hektar büyüklüğündeki  orman alanında kuruluşu yapılan, Meşe, Ardıç, Fıstıkçamı, Ceviz, Kızılçam, Servi, Katırtırnağı, Sarı Kantaron, Karaçalı, Böğürtlen, Ahlat, Kuşburnu, Laden türlerinin bulunduğu, zengin bir floraya sahip Bal Ormanı,  arıcılığa destek olmak,  elde edilecek balın miktar ve kalitesini yükseltmek amacıyla 10.000 adet Lavanta, 5000 adet Adaçayı ve 1500 adet Biberiye fidanları dikilerek ağaçlandırıldı.
 
Bal Ormanındaki doğal kızılçam meşceresindeki çam ağaçlarında Marchalina hellenica (Basra böceği) konukçu olarak bulunmakta olup, böceğin salgıladığı bal çiğinin arılar tarafından alınmasıyla çam balı elde edilmektedir. Çiçek balına göre daha kıymetli olan çam balının yörede üretilebilir olması, yöredeki arıcılık faaliyetleri bakımından artı değer oluşturmaktadır. Bal Ormanı kuruluşuyla yöredeki arıcılığa katkı sağlamak, orman-halk ilişkilerini geliştirmek, orman köylülerimizin yerinde kalkındırılmasına destek olmak amaçlanmaktadır. Ali Dinç Bal Ormanından yıllık ortalama 8000 kg. bal üretimi ile 400.000 TL. gelir elde edilmesi beklenmektedir.
 
Bal Ormanına adı verilen,  Malkara ilçesi Aksakal köyü doğumlu Ali Dinç, Tekirdağ Orman İşletme Şefliği’nde uzun yıllar İşletme Şefi olarak görev yapmış, yöredeki ormanların korunması ve geliştirilmesine büyük katkıları olmuştur. Bolu, Ankara, Bartın, Karabük, Çankırı illerinde de çeşitli şefliklerde toplam 27 yıl İşletme Şefi olarak teşkilatımıza emek veren meslektaşımız, 8 Nisan 2017’de Tekirdağ’da vefat etmiştir.
 
 

Yazdır