09.07.2021
Green Future – Yeşil Gelecek Projesinin Kapanış Toplantısı Edirne İlinde Gerçekleştirildi.
 

Bölge Müdürlüğümüz, Edirne Orman İşletme Müdürlüğü ile Bulgaristan Cumhuriyeti Sliven Orman Bölge Müdürlüğü arasında yürütülen Türkiye-Bulgaristan sınır ötesi işbirliği INTERRENG çerçevesinde hazırlanan ve AB Yönetim Makamınca kabul edilen "CB005.2.12.073-Green Future – Yeşil Gelecek Projesinin kapanış toplantısı Edirne İlinde gerçekleştirildi.

Kapanış toplantısına İstanbul Orman Bölge Müdür Yardımcımız Şakir Güneri,  Silvikültür Şube Müdürü Selahattin Eruş, Orman Zararlarıyla Şube Müdür V. Selami Anıl, Edirne Orman İşletme Müdürü İhsan Ceylan, Müdür Yardımcısı, Teknik Elemanlar, Edirne Tarımsal Araştırma Müdürü Doç.Dr. Adnan Tülek, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Görevlilerinden Prof.Dr. Ender Makineci, Dr. Öğretim Üyesi Vedat Beşkardeş, Dr. Öğretim Üyesi Serhun Sağlam, Köy Muhtarları, Öğrenciler, Bulgaristan tarafından Kanyo Stoıanov Sliven Bölge Orman Müdürlüğü Müdür yardımcısı, Stanımır Sotırov Müdür Yardımcısı ile 14 kişilik heyet katıldı.

Proje kapanış toplantısında Türkiye ile Bulgaristan tarafında yapılan çalışmalar ele alındı ve Proje çalışmaları kapsamında;

Sınıra yakın bölgelerdeki ormanlarda biyotik ve abiyotik ağaç kurumaları incelenerek -Çevre Koruma Kapasitesini iyileştirmek ve Sınır aşırı bölgede ortak gelişim ile ortak doğa kaynaklarının kalıcı kullanımı ve yönetimi için yönetim planı hazırlanmıştır

Riskli bölgelerde uzman bilgi paylaşımı, deneyim, izlemede gelenek ve iyi uygulamalar yolu ile kurumanın erken tespiti ve önlenmesi ve ormandan makro ve mikro ekosistemi etkisinin ortak araştırılması yapılmıştır.

Kuruma gözlenen alanlarda 10 yıl süre ile iğne yapraklı ve yapraklı ağaçların dinamikleri hakkında bilgi paylaşımı yapılmıştır. Türkiye ve Bulgaristan tarafında 40 dönümlük Dostluk Ormanı kurulmuştur. Yine proje kapsamında Edirne Orman İşletme Müdürlüğüne 1 Adet Pikap araç, 4 Adet Meteorolojik Ölçüm Cihazı, 1 Adet Fotoğraf Makinesi, 2 Adet Dizüstü Bilgisayar, 2 Adet Tablet, 2 Adet GPS cihazları, 1 Adet Çok Fonksiyonlu Yazıcı, 1 Adet Drone, 2 Adet Monitör ve 2 Adet Kasa ekipmanları alınmıştır.

 

 

Yazdır