14.07.2021
Avrupa Yöntemiyle Sınır Ötesi Bölgesinde Yangınların Önlenmesi Projesi Yapıldı
 

Avrupa Birliği Başkanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü “Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının 2. Teklif Çağrısı” kapsamında desteklenen ve uygulanan “Avrupa Yöntemiyle Sınır Ötesi Bölgesinde Yangınların Önlenmesi Projesi” isimli ve CB005.2.11.067 sayılı Vize Orman İşletme Müdürlüğü ve Bulgaristan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen, 23 Temmuz 2021 tarihinde sona erecek olan projenin kapanış toplantısı Kırklareli Vize’de yapıldı.

Bölge Müdür Yardımcısı Erdal Şahan başkanlığındaki proje kapanış toplantısına Vize Kaymakamı Elif Canan Tuncer,  Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü İkram Çelik, Vize Orman İşletme Müdürü Semih Sağdan, Bulgaristan Cumhuriyetinden proje çalışanları, Vize İşletme Müdürlüğü teknik personeli katıldı.

Toplantıda proje kapsamında sınırın her iki tarafında orman yangınları ve felaketlere karşı korumanın önemi, hazırlıklı olma ile ilgili Avrupa yaklaşımları ve mevcut AB politikaları hususunda yapılan araştırmaların ele alındı.

“Sınır Ötesi Bölgesinde Yangınların Önlenmesi Projesi” çerçevesinde, Avrupa Birliğinin  desteği ile Türkiye tarafında Vize Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde “Orman Yangınları İzleme ve Önleme Koordinasyon Merkezi”, Bulgaristan tarafında Tsarevo, Lozenets ve Ahtopol kasabalarında “Erken Uyarı Sistemi”  oluşturuldu..

Ayrıca, Vize Orman İşletme Müdürlüğünden bölgedeki orman yangınların erkenden tespiti ve izlenmesini aynı zamanda hızlı müdahaleye imkân sağlayacak olan termal kameralı Drone alımı ile Vize ve Kırklareli’nde termal kamera, IP kamera gibi ekipmanların temini yapılmış, Babatepe ve Sivridikme Yangın Gözetim Kulelerine IP kameralar tesis edildi.

Projenin sonunda Vize Yangın izleme ve koordinasyon merkezin aktif olarak işlemesi ve Kırklareli ilinde ve Bulgaristan’ın Burgas bölgesinde faaliyette olan sınırın her iki tarafındaki yetkili kurumlar, yapılar ve ekipler arasında afet ve acil durum esnasındaki koordinasyon düzeyin artmış olması hedeflenmiştir

 

 

Yazdır