12.11.2021
11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü Törenlerle Kutlandı

Tarım ve Orman Bakanlığımızca Türkiye genelinde gerçeklesen "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes" programı kapsamında Kırklareli Pınarhisar ilçesine bağlı Osmancık köyünde fidan dikim töreni düzenlendi

Törene Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Bölge Müdürümüz Yusuf Şahin, Kırklareli Orman İşletme Müdürümüz Önder Terzi, siyasi partilerin temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları ile çok sayıda öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşma yapan Kırklareli Valisi Osman Bilgin Kırklareli'lerin 7'den 70'e ormana sahip çıkmak için seferber olduklarını belirterek  "Gördüğünüz gibi Kırklareli halkı gençleriyle 7'den 70'e, her yastan vatandaşıyla 'Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes' kampanyasına sahip çıkmak için elinden gelen destekleri vererek bugün burada toplanmış bulunmaktalar. Tabii ki ilimizin özelikle yüzölçümünün yüzde 40'inin orman olduğumuzu düşündüğümüzde bizim ilimizin orman sevgisinin yüksekliğini de çok daha net bir şekilde anlamaktayız. Özelikle son dönemde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşanan orman yangınlarıyla birlikte ormanın ve ağaçlandırmanın önemi anlaşılmış durumda" seklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Akif Özkaldı, Kırklareli genelinde 1 senede 1 milyon 83 bin adet fidan dikmeyi hedeflediklerini belirterek, "Bakanımızın 2019 yılında başlattığı ve Cumhurbaşkanımızın da himayeleri doğrultusunda üçüncüsünü düzenlediğimiz 'Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes' programının ilkini 2019 yılında Ankara'da düzenlemiştik. Bugün burada 100 hektarlık alanda meşe, akasya, ıhlamur ve ceviz olmak üzere 12 farklı türde 201 bin adet fidanı toprakla buluşturacağız. Sadece bunu yapmakla faaliyetimiz tabii ki bitmiyor. İnşallah sene sonuna kadar Kırklareli genelinde bu rakamı 1 milyon 83 bin adede ulaştıracağız" dedi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, fidan dikim alanına canlı bağlantı ile katıldı.

Canlı bağlantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a alan hakkında bilgi veren Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Akif Özkal'dı, daha sonra törene katılanlarla birlikte 201 bin fidanı toprakla buluşturdu.Yazdır