12.11.2021
Heybeliada’da Geleceğe Nefes İçin Fidanlar Toprakla Buluşturuldu

​Ülke genelinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde düzenlenen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri kapsamında Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü, Adalar Orman İşletme Şefliği, Heybeliada Çam Limanı Mevkiinde İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Bölge Müdür Yardımcımız M.Şakir Güner, Bölge Müdür Yardımcımız İlyas Özdemir, Bölge Müdür Yardımcımız Erdal Şahan, İl protokolünün temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve öğrencilerin katılımıyla Heybeliada'da fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.

Törenin açılış konuşmasında Bölge Müdür Yardımcımız M. Şakir Güneri:"21 Ağustos'ta çıkan ve kısa sürede kontrol altına aldığımız orman yangınından zarar gören bu sahayı bu gün sizlerin katılımı ile kızılçam fidanları dikerek yeniden ağaçlandıracağız. Saha hazırlığı sırasında 30 kg kızılçam tohumunu da toprağa ektik. Bu yıl İstanbul'da 2 milyon 200 bin adet fidanı toprakla buluşturduk; yılsonuna kadar hedefimiz olan 5 milyon 877 bin fidanı dikerek geleceğe nefes olmaya devam edeceğiz." dedi.

İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya katılımcılara hitaben: "Daha yeşil bir İstanbul, daha yeşil yarınlar için burada bulunan davetimize icabet eden kıymetli hemşerilerimi saygıyla selamlıyorum.

Ormanlarımız milli servetimiz, bizler kıyametin kopacağını bilsek bile elimizdeki fidanı toprakla buluşturmakla mükellefiz. Küresel iklim değişikliği nedeniyle bu yıl tüm dünyada büyük yangınlar meydana geldi. Paris antlaşması ile iklim değişikliği etkilerini en aza indirmek için dünya elele verdi. Yüzde 44'ü ormanlarla kaplı güzel İstanbul'umuzun ormanlarını yangından korumak için riskli aylarda ormana girişleri yasaklandık.

Geçen yıl burada Heybeliada'da 6,9 ha alan yandı, bu yıl da Bayraktepe'de 7,14 ha alan yandı. Orman Bölge Müdürlüğümüz, itfaiye teşkilatımız, kamu kurumları, harp okulu öğrencilerimiz ve gönüllü vatandaşlarımızın çabalarıyla yangın kısa sürede sürede söndürüldü. Ormanlarımızı korumak için hepimiz azami gayret gösterecek ve yanan alanları yeniden ağaçlandıracağız. Heybeliada'da geçen yıl 8750 adet gidan dikmiştik, bu gün 8900 fidanı toprakla buluşturacağız. Dedi.

Tören sahaya vatandaşlarımız ve öğrencilerimiz tarafından fidan dikiminin ardından sona erdi.Yazdır