13.01.2022
Tarım ve Orman Bakanımız İle Genel Müdürümüz İstanbul’da Muhtarlarla Buluştu.


Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli Çatalca'da Silivri ve Çatalca İlçelerinin muhtarlarıyla bir araya gelerek muhtarların sorun ve taleplerini dinledi.

Sayın Bakanımız konuşmasında orman ve orman köylüsünün önemine değinerek, her zaman orman köylüsünün yanında olduklarını ifade etti. Orman köylüsüne verilen işçilik birim fiyatlarının yüzde 51 arttığını belirterek, İstanbul'da orman işçiliğine son üç yılda 23 milyon TL ödeme yapıldığını söyledi. 2021 yılında endüstriyel odun üretiminde yüzde 13,  gelirlerde yüzde 91 artış olduğunu ifade ederek, 150 bin orman köylüsüne 3 milyar TL'ye yakın bir gelir temin ettiklerini söyledi.

Bakanımız, son 10 yılda ağaçlandırma faaliyetleri ile ilgili olarak şunları söyledi:

 “2021 yılında 604 milyon fidan dikerek tarihi bir rekor kırdık, İstanbul'da 2021 yılında vatandaşlarımız ile birlikte 3,6 milyon fidan diktik; '11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü '  etkinlikleri milletin bayramı oldu, Cumhuriyet tarihinin en büyük fidan dikim kampanyasını gerçekleştirdik, 2023 yılında ise 7 milyar fidanı toprakla buluşturmayı hedefliyoruz."

Bakanımız konuşmasına devam ederek:  “Odun dışı ürünler en büyük hazinemizdir, orman köylülerimizi teşvik ediyoruz. 2021-25 Ekoturizm Eylem Planımız hazırlandı, İstanbul'da  ekoturizm alanları belirlendi ve uygulamaya başlandı." dedi.

Pakdemirli, konuşmasında yaz döneminde yaşanan orman yangınlarını değerlendirerek: "Ülkemizde 12,5 milyon Ha orman alanı yangın riski bakımından hassas bir konumdadır, yanan orman alanlarını Anayasamız ve Orman Kanunumuza göre 1 yıl içinde ağaçlandırıyoruz. Orman yangınlarıyla mücadelede 2021 yılında 39 olan helikopter sayımızı bu yıl 55'e, uçak sayımızı 3 ten 20'ye, İHA sayımızı 4 ten 8'e yükseltiyoruz. Orman yangınlarında görev alacak  gönüllülerimizin sayısını 100 bine  ulaştırmayı hedefliyoruz."dedi.

Tarım ve Orman Bakanımız Dr Bekir Pakdemirli konuşmasının sonunda “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" nü kutladı, muhtarlar ve basın mensupları ile hatıra fotoğrafı çekildi.Yazdır