17.03.2022
OGM-AFD-ONF Teknik İşbirliği Antlaşmasının kapanış toplantısının son gününde Büyükada Ekoturizm Alanında saha ziyareti gerçekleştirildi.

OGM-AFD-ONF Teknik İşbirliği Antlaşmasının kapanış toplantısının son gününde Büyükada Ekoturizm Alanında saha ziyareti gerçekleştirildi.

Orman Genel Müdürlüğümüz Dış İlişkiler, Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Mehmet Koç başkanlığındaki arazi programına Fransa Büyükelçiliği Tarım Danışmanı François Vıel, AFD Türkiye Direktörü Tanguy Denıeul, AFD Proje Yöneticileri Aurelien Guıngand, Zeren Erik, ONF Dış İlişkiler Sorumlusu Olivier Van Den Bossch, ONF Proje Yöneticisi Mayliss Borelı, Genel Müdürlüğümüz Ekosistem Hizmetleri Dairesi Başkanı Özgür Balcı, Toprak Muhafaza ve Havza Islahı Dairesi Başkanı Ertan Pirdal, Bölge Müdür Yardımcımız İlyas Özdemir, DİEA Dairesi proje uzmanı Kamuran Özbay, Bölge Müdürlüğümüz BİL Şube Müdürü Canan YeşiL, Kanlıca İşletme Müdürü Erdinç Kurt, Adalar İşletme Şefi Suzan Çelik ile yerli ve yabancı basın mensupları katıldı.

Büyükada Ekoturizm Alanı ziyareti öncesi Yangın Kulesinde düzenlenen toplantıda DİEA Dairesi Başkanı Mehmet KOÇ katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada: “Orman Genel Müdürlüğü olarak 2013 yılından bu güne kadar Fransız Kalkınma Ajansı ile teknik işbirliği kapsamında çalışmalar gerçekleştirdik, karşılıklı bilgi ve tecrübelerimizi paylaştık, bu gün burada üçlü teknik işbirliğinin saha uygulaması için bir aradayız, ortak çalışmalarımızın kurumlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum."dedi.

Ekosistem Hizmetleri Dairesi Başkanı Özgür Balcı :"Öncelikle AFD-ONF ve OGM arasındaki teknik işbirliği için aramızda bulunan konuklarımıza saygılarımı sunuyorum. Ormancılığımızın sosyal, kültürel, ekolojik bir kaynak olduğu bilinci ile Ekosistem Hizmetleri Dairesi kuruluşundan itibaren on yılı aşkın süredir çalışmalarımızı yürütüyoruz. Teknik işbirliği ile Biyoçeşitlilik ve Ekoturizm ile çalışmaları hep birlikte geliştirdik, Türkiye koşullarına, ekosistemimize uygun aktivitelerin donatı ve turizm planları yaparak 52 adet Ekoturizm Alanını haklımızın hizmetine sunduk. Bu gün Büyükada Ekosistem Alanında birlikte incelemelerde bulunacağız ve 'doğada bırakacağımız tek iz ayak izimiz olsun' diyeceğiz."

 

Fransız Kalkınma Ajansı Türkiye Direktörü Tanguy Denıeul Orman Genel Müdürlüğüne teşekkür ederek, AFD OGM İşbirliğinin Fransız Kalkınma Ajansının tarihinde dünya nezdinde en büyük projenin bu olduğunu ifade ederek, yeni projelere hazır olduklarını ifade etti.

Büyükada Ekoturizm Alanı ziyareti ve arazi incelemelerinin ardından program sona erdi.
Yazdır