03.07.2022
Sudan Heyeti Bölge Müdürlüğümüzde

Türkiye-Sudan 3. Dönem Tarım Yürütme Komitesi tutanağında yer almış olan “ ormancılık alanında işbirliği" maddesine göre “ orman ürünleri ve odun dışı orman ürünleri konusunda faaliyetlerin yerinde görülmesi,  karşılıklı işbirliği olanaklarının değerlendirilmesi ve bilgi alışverişinde bulunulması"amacıyla ülkemize gelen Sudan Heyeti, 27 Haziran-3 Temmuz tarihlerinde Bölge Müdürlüğümüze teknik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Sudan Tarım ve Orman Bakanlığından Musa Awad Elsharif Tutu başkanlığındaki sürdürülebilir orman yönetimi konusunda uzmanlardan müteşekkil heyet, Bölge Müdürümüz Sayın Yusuf Şahin'i makamında ziyaret etti.

Bölge Müdürümüz dost ve kardeş ülkeden gelen meslektaşlarımızın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek,  “ormanlarımızın korunması, genişletilmesinin yanı sıra son derece kıymetli olan odun dışı orman ürün ve hizmetlerinin değerlendirilmesi, ekonomiye kazandırılması için karşılıklı bilgi alışverişi ve teknik işbirliğinin çok önemli olduğunu" söyledi.

Sudan heyeti sıcak ve samimi karşılanmalarından dolayı Bölge Müdürümüze teşekkür etti.

Atatürk Arboretumu, Riva Bal Üretim Ormanı, Riva Defne İstihsal Sahası, Riva Sahilçamı Reçine İstihsali Sahası, Büyükada Ekoturizm Alanı ve Terkos Gölü Kumul Ağaçlandırma sahalarını ziyaret ederek ormancılık faaliyetlerimizi yerinde inceleyen Sudan'lı uzmanlar daha sonra

 Bölge Müdür Yardımcımız Erdal Şahan başkanlığındaki, Ekosistem Hizmetleri Şube Müdürümüz Mahmut Ferhatoğlu, OGM Ekosistem Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ve Dış İlişkiler Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı mühendislerinin de hazır bulunduğu değerlendirilme toplantısına katıldılar.
Yazdır