Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
29.08.2019
Güney Kore Heyeti Bölge Müdürlüğümüzde

Güney Kore, Gyeongsangbuk Valisi Jong-Jin Yoon, Genel Sekreter  Heelim Ryu  ve beraberindeki heyet Bölge Müdürümüz Recep Ateş'i ziyaret etti.
Gyeongsangbuk valisi Yoon, Türkiye'de ve İstanbul'da olmaktan son derece memnun olduklarını belirterek, Kore savaşında Kore halkının yanında yer alan  Türk ordusunun kahramanlıklarını unutmadıklarını ifade ederek, "daima müteşekkir olduklarını" söyledi. Türkiye ile ormancılık başta olmak üzere her alanda işbirliğine hazır olduklarını da sözlerine ekledi.
Bölge Müdürümüz Recep Ateş; Güney Kore heyetini Bölge Müdürlüğümüzde ağırlamaktan memnun olduklarını belirtti. Bölge Müdürümüz; "Kore ile dostluğumuzu bir orman kurarak yaşatmayı hedefledik, artık burada da bir toprağınız var, dostluk ormanına 23 bin fidan diktik, fidanlar da dostluğumuz gibi uzun ömürlü olsun" dedi. Bölge Müdürümüz soru üzerine; " İstanbul Orman Bölge Müdürlüğümüzün en önemli projelerinin başında ağaçlandırmalarımız geliyor, İstanbul'daki ibreli ormanlar 1960'lı yıllarda ağaçlandırılarak tesis edilmiş, bu yetişen ağaçlardan orman ürünleri sanayi inde değerlendiriyoruz; ayrıca ginseng ve trüf mantarı gibi odun dışı ürünlerin araştırmasını yapıyor, yetişme imkânlarını değerlendiriyor ve başarısı için çalışıyoruz, önemli bir sorunumuz da kestane ağaçlarındaki kurumalar, dünyanın her yerinde kestane ağaçlarında hastalık var, bu nedenle Kore ülkesi ve diğer ülkeler ile işbirliği yapılarak kurumaların önlenmesi için projeler yapalım" dedi.
Vali YOON; "Kore'de ağaçlar önceden daha azdı, kesip yeniden ağaçlandırdık, orman alanlarında iskâna izin vermedik" dedi.
Hediye takdiminden sonra Güney Koreli misafirlerimiz teşekkür ederek

Yazdır