Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
03.09.2019
Forest Europa – İkilim Değişikliğiyle Mücadele Çalıştayı İstanbul’da Başladı

Orman Genel Müdürlüğümüzce düzenlenen ve 03-05 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan uluslararası nitelikteki” İklim değişikliğine bağlı risklerle mücadele için ormanların proaktif yönetimi” konulu çalıştay başladı.
Çalıştaya Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, DİEA Daire Başkanı Mehmet Koç, İstanbul Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, MOAE Müdürü Mehmet Özdemir, Üniversite Öğretim Üyeleri,  FAO Türkiye Temsilcisi, Forest Europa Sekretaryası ie Avrupa ülkelerinden uzmanlar katıldı.
Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya açılış konuşmasında katılımcılara hitaben;” iki kıtayı birleştiren ve medeniyetlerin beşiği olan İstanbul’a hoşgeldiniz; sağlıklı nesiller sağlıklı bir çevrede yetişir, çevreyi ve doğal değerleri korumak hepimizin görevidir, çocuklarımızın bize emaneti olan doğal kaynakları korumak, yaşanabilir bir dünya için sahiplerine teslim etme sorumluluğu ile karşı karşıyayız; küresel bir sorun olan ‘ iklim değişikliği ‘ ile mücadelenin iki temel ayağından birisi atmosfere verilen karbondioksit miktarının azaltılması, diğeri değişen iklim koşullarına uyum sağlanmasıdır.  Orman Genel Müdürlüğü olarak iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için çalışıyoruz; ormanlarımız yıllık olarak yaklaşık 90 milyon ton karbondioksiti depolamaktadır; ağaçlandırma çalışmalarımız ile orman varlığımızı arttırarak 20,8 milyon hektardan 22,6 milyon hektara çıkardık. Orman yangınları ile etkin mücadelede erken uyarı sistemlerinin kullanıyor,  ulusal ve uluslararası düzeyde eğitimler tertipliyoruz.
Ormanlarımızın sürdürülebilir yönetimi kapsamında ormanlar üzerinde hava kirliliğinin etkilerinin izlenmesi ve değerlendirilmesi uluslararası işbirliği programı (ICP Forests)’ çalışmalarımız devam etmektedir.
Birçoğu endemik 11 500 bitki türüne evsahipliği yapan ülkemiz bu bakımdan Avrupa’nın en zengin ülkesi durumundadır, biyoçeşitliliğin korunması birinci önceliklerimiz arasında yer almaktadır.
Genel Müdür Yardımcısı Özkaya konuşmasının sonunda katılımcılara teşekkür ederek;”Pan- Avrupa bölgesindeki iklim değişikliklerine uyum konusundaki deneyimlerin ve uygulamaların paylaşılarak bölgesel stratejilerin geliştirileceği bu çalıştay ve toplantının bu bağlamda önemli kazanımlar getirmesini temenni ederim” dedi.

Yazdır