Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
05.09.2019
Forest Europa – İkilim Değişikliğiyle Mücadele Çalıştayı Arazi Programı Gerçekleşti

Avrupa Ormanlarının Korunması Bakanlar Konferansının  (Forest Europe) Genel Koordinasyon Komitesine üye ülkeleri (Türkiye, İsveç, Almanya, Slovakya; İspanya) tarafından önerilen “İklim Değişikliğine Bağlı Risklerle Mücadele için Ormanların Proaktif Yönetimi” konulu çalıştay ve “4. İklim Değişikliğine Uyum Uzman Grubu” toplantısı İstanbul’da devam ediyor.

Çalıştayın birinci gün oturumlarının ardından, katılımcılar Orman Bölge Müdürlüğümüzce düzenlenen arazi eğitim programına katıldılar.
Arazi eğitim programına Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, İstanbul Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, DİEA Dairesi Başkanı Mehmet Koç, MOAE Müdürü Mehmet Özdemir, Orman Fakültesi öğretim üyeleri, Avrupa ülkelerinden gelen uzmanlar ve şube müdürlerimiz katıldı.
İstanbul Orman İşletme Müdürlüğü, Ayazağa mevkii 21 nolu bölmedeki birinci tatbikat alanında Silvikültür Şube Müdürümüz Selahattin Eruş tarafından yapılan tabii gençleştirme çalışmaları hakkında bilgi verildi.  
Şube Müdürümüz Selahattin Eruş;” Yanan sahalar yılı içerisinde toprak hazırlığı yapılarak ağaçlandırılıyor, bulunduğumuz alanda 2018 yılının mayıs ayında tıraşlama kesimi yapılmış, ağustos ayında dal serme işlemi yapılmıştır, paletli dozer ile sahayı ekim ayında çiğnettik, ilk çimlenmeleri kasım ayında gördük, takip eden yılın ilkbahar aylarında mart nisan gibi çimlenmeler devam etti,  gördüğünüz gibi oldukça yoğun bir şekilde çimlenmeler gerçekleşti, fidanların sayımını sonbaharda yapacağız, sahanın hektar maliyeti 1000 TL, oysa suni tensil yapsaydık bu maliyet 13.000 TL ye kadar çıkacaktı, tabii gençleştirmeyi başarı ile uyguladık” dedi.
İkinci tatbikat sahasındaki eğitimde Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü Mühendisi Koray Deligöz; ”İstanbul ilinin yaklaşık % 44’ü ormanlarla kaplıdır, iki işletme müdürlüğümüz yangına hassas işletmelerdir, orman yangınları büyük oranda insan eliyle ve dikkatsizlik kasıt gibi sebepler ile çıkıyor; ormanlarımızı yangınlara karşı korumak için önleme ve yangın çıktıktan sonra söndürme planlarımız var, organizasyonlarımızı bu planlara göre yapıyoruz, çıkan yangınlara en kısa sürede ulaşıyor ve küçük alanlarda büyümeden söndürüyoruz” dedi.
 Orman Yangınlarıyla Mücadele Dairesi Başkanlığı, Orman Yangınlarını Önleme Şube Müdürü Özkan Özbedel, Genel Müdürlüğümüzün yangın organizasyonu hakkında geniş bilgiler verdi. Özbedel:” Orman yangınlarının önlenmesi için eğitim çalışmalarına ağırlık veriyoruz, teknik ormancılık çalışmalarımızı bu yönde planlıyor ve uyguluyoruz, çıkan bir yangını haber almak ve en kısa zamanda kontrol altına almak bizim için çok önemli.
 Yangınlara erken ve etkili şekilde müdahale edilmesi için 2019 yılı için yer ekiplerinde 1.076 adet arozöz, 281 adet su tankeri, 586 adet ilk müdahale aracı, 182 adet dozer, 426 adet diğer araç - iş makinaları ile birlikte toplam 2.551 adet araç ve bu araçlarda görevli 11.507 yangın işçisi, 3.000 teknik eleman, 5.000 memur olmak üzere 19.507 personelimiz görev yapmaktadır,  havadan destek sağlanması için 2019 yılında bu gün itibari ile 6 idare helikopteri yanında 30 adet su atar helikopter görev yapmaktadır. Orman yangını organizasyonunda kullanılan Genel Müdürlüğümüz envanterindeki yaklaşık 8 bin araç, anlık olarak araç takip sistemi ile takip edilmekte, her araçtan maksimum fayda sağlanmaktadır.
Antalya Uluslararası Ormancılık Eğitim Merkezinde kendi personelimizin yanı sıra yurt dışından gelen uzmanlara yangın uzmanlık eğitimi ve orman yangınları ile mücadele simülatörü ile simülasyon eğitimini verilmektedir” dedi.
Arazi eğitiminin soru cevap bölümünde, yangınların önlenmesinde halkımızın eğitiminin önemine vurgu yapılarak, özellikle öğrencilere yönelik eğitim faaliyetlerimize değinildi.
İklim değişikliğinin ormanlar üzerindeki etkilerini araştıran ve bu etkilerin azaltılması için çözüm arayan 40 kişilik uzman grubu, günün sonunda Atatürk Arboretumu’nu ziyaret etti.

Yazdır