Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
09.09.2019
Atlı Koruma Ekipleri Yangınlara Ve Olası Orman Sabotajlarına Karşı Teyakkuzda

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatlar doğrultusunda, Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından "Atlı Orman Koruma" ekipleri oluşturulmuş, pilot bölge olarak Bölge Müdürlüğümüz, Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü seçilmiş ve ekipler Belgrad Ormanlarında denetimlerine başlamışlardır.
Atlı koruma ekipleri için ilk etapta dört at kiralanmış olup, binicilik eğitimi alan özel donanımlı muhafaza memurlarımız hafta sonu ve resmi tatil günlerinde orman alanlarında, özellikle araçların girmediği ormanın derinliklerinde devriye gezerek, kontrolsüz ateş yakma ve piknikçilerin çöplerini çevreye gelişigüzel atmaları konularında halkımızı uyarmakta ve koruma faaliyetlerini yapmaktadırlar.
Konu ile alakalı İHA Haber Ajansına bilgi veren Bahçeköy Orman İşletme Müdürümüz Fatih Altunordu;” Belgrad Ormanları'nda 4 at ve 6 orman muhafaza memurundan oluşan ‘Atlı Orman Koruma’ ekipleri, yangınlara ve olası orman sabotajlarına karşı teyakkuzda. Pilot uygulama olarak başlanan Belgrad Ormanları'nda yaklaşık 5 aydır görev yapan ekiplerimiz son günlerde artan orman yangınlarına karşı vatandaşları uyararak, belirlenen alanların dışında mangal yapılmasına izin vermiyorlar” dedi.
Orman teşkilatımızın kurulduğu ilk dönemlerinde de atlı koruma ekiplerinin bulunduğu ifade eden Altunordu; “şu andaki atlı muhafaza birliklerinin kıyafetlerinin modernize edilerek ekipteki memurlarımıza Emniyet Genel Müdürlüğü at biniciliği eğitmenleri tarafından bir buçuk ay süren at biniciliği eğitimini verildi. Eğitim sonunda atlı koruma ekibi memurları at biniciliği sertifikası almaya hak kazandılar, uygulamanın başarıya ulaşması takdirde yurt geneline yaygınlaştırması hedefleniyor

Yazdır