Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
11.11.2019
11 Milyon Ağaç, Bugün Fidan Yarın Nefes…

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 6 Kasım 2019 tarih ve 2019/24 sayılı genelge ile ilan ettiği "Milli Ağaçlandırma Günü" kutlamaları kapsamında düzenlenen “Geleceğe Nefes; 11 Milyon Ağaç”  fidan dikim töreni, 81 ilde eş zamanlı olarak, İstanbul Orman İşletme Müdürlüğümüz, Fenertepe Orman İşletme Şefliği Pirinççi Köyü ağaçlandırma sahasında gerçekleştirildi.
Programım açılış konuşmasını yapan Bölge Müdürümüz Recep Ateş; “Sayın Valim, basınımızın güzide temsilcileri, kıymetli katılımcılar ve geleceğimiz olan siz sevgili öğrenciler; sizleri Bölge Müdürlüğüm ve şahsım adına sevgi ve saygı ile selamlıyorum.
 İstanbul’umuz 546.100 hektarlık alanıyla,  ekolojik bakımdan zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Bu zenginlik içerisinde ormanlar tür ve kompozisyon olarak önemli bir yer tutmaktadır. Sanayileşmenin hız kazandığı günümüzde; havanın, suyun ve toprağın ile bunların oluşturduğu güzelliklerin korunması gün geçtikçe önemi artan bir konu olarak gündemimizde yer almaktadır.
Bu kapsamda ülkemizin orman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak, erozyon kontrolünü teşvik ederek toprak, su ve bitki arasında bozulan dengeyi yeniden oluşturmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek, çevre değerlerini korumak, ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak, toplumun çevreye olan duyarlılığına katkı sağlamak maksadıyla; bu gün yani 11 Kasım 2019 günü saat 11:11’de, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığımızın koordinasyonunda; halkımızın da katılımıyla,   tüm yurtta eş zamanlı olarak fidan dikme etkinliği tertiplenmiş olup,  81 ilimizde 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon adet fidanın toprakla buluşmasını sağlayacak olan bu etkinlik aynı zamanda bir dünya rekoru olarak da Guinnes rekorlar kitabında da yer alacaktır.
Değerli İstanbullular; Ağaçlandırma faaliyetleri çerçevesinde İstanbul İlinde; 2009-2018 yıllarını kapsayan son 10 yılda toplam 16.770.000 adet fidan toprakla buluşturduk. 2018 yılında ise 2.105.000 adet fidan diktik ve 11.263 adet fidanı da okullara bedelsiz olarak dağıttık. 2019 yılında bugüne dek 253.559 adet fidan diktik.
‘Bir Fidan Bir Nefes’ etkinliği kapsamında, İstanbul ilinde Bölge Müdürlüğümüze bağlı İstanbul, Çatalca, Bahçeköy, Kanlıca ve Şile Orman İşletme Müdürlüklerimizin görev alanları içerisinde kalan Şile, Sarıyer, Eyüpsultan, Çatalca, Beykoz, Çekmeköy ve Pendik ilçelerinde 8 noktada kurum personelimizin yanı sıra öğrenciler, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları ile halkımızın geniş bir katılımı ile 177 bin adet fidanı 3 saat içinde ile toprakla buluşturmuş olacağız. Bu seferberlik kapsamında ayrıca okullarımıza dikilmek üzere 20.765 adet fidan gönderdik. 2019 yılı sonu itibariyle İstanbul İlinde 1.500.000 adet fidanı toprakla buluşturmuş olacağız.
Bu şehri hepimizin özlemini duyduğu yeşil ve mavinin kucaklaştığı bir şehir haline getirmenin ve gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmanın çabasında olacağız. Bu çabamıza omuz veren bütün yurttaşlarımıza, kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine bir daha teşekkür eder, hürmet ve muhabbetlerimi sunarım” dedi.
Etkinlikte bir konuşma yapan İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya “Tarım ve Orman Bakanlığımızın başlattığı ‘Geleceğe Nefes’ projesi ile Türkiye'nin 81 ilinde eş zamanlı olarak, saat 11’i 11 geçe bütün ülkemizde olduğu gibi İstanbul'umuzda da 8 ilçemizde 177 bin fidanımız toprakla buluşuyor. Geleceğimize inşallah nefes olacak. Çok büyük bir kampanya. Biliyorsunuz her şey bir gencimizin Sayın Cumhurbaşkanımıza tweet atması ile başladı. Sayın Cumhurbaşkanımız bu öneriyi büyük bir memnuniyet ile kabul etti. Aslında bu öneri, gözümüzün aydınlığı gençlerimizden geldi ama sahiplenmesi ve bayram haline getirilmesi Sayın Cumhurbaşkanımıza ait. Bu ilki ama her 11 Kasım’da saat 11’de ülkemizde, bütün şehirlerimizde fidanlar toprakla buluşacak. Bu yıl sonu itibari ile İstanbul'umuza, Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri 1,5 milyon fidanı toprak ile buluşturacaklar. Biz gözümüzün aydınlığı gençlerimize, yemyeşil ormanları, masmavi denizleri, bütün çevrenin en güzel korunduğu şekliyle onlara devretmek istiyoruz “ dedi.
Tören konuşmalarının ardından saat 11:11 ‘de fidan dikimine geçildi;  Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, Orman Bölge Müdürümüz Sayın Recep Ateş fidan dikerek can suyu verdiler ve diktikleri bu fidanların büyüyüp ülkemizin geleceğine nefes olması temennisinde bulundular.
Çevre ilçelerdeki okullardan gelen öğrencilerimiz, sivil toplum kuruluşları ve halkımızın yoğun katılımıyla şenlik havasında geçen etkinlikte, 25 Ha büyüklüğündeki sahada, 40 bin adet fidan 3 saat içinde toprakla buluşturuldu…
 
 

Yazdır