Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
28.11.2019
ORKÖY Kredileri Orman Köylüsünün Yüzünü Güldürdü.

Orman Genel Müdürlüğümüzce,  2019 yılında orman köylümüze yönelik, süt sığırcılığı, süt koyunculuğu, fenni arıcılık ve bina dış cephe ısı yalıtımı kaplama (mantolama)vbg Orköy projelerine ek olarak, ilk kez motorlu testere, kabuk soyma aparatı, tambur ve koruyucu giysi kredisi verilmesi kararlaştırıldı.
Orman ürünlerinin değerlendirmesine yönelik projeler ile ormancılık faaliyetlerinde çalışan köylüyü desteklemek amacıyla Demirköy Orman işletme Müdürlüğünde üretim işinde çalışan 61 orman köylüsü aileye motorlu testere ve kişisel koruyucuyu donanım (KKD) için destekleme kredisi verildi.
Demirköy Orman İşletme Müdürlüğü,  Sivriler Köyü’nde yapılan törene İstanbul Orman Bölge Müdürümüz Recep Ateş, ORKÖY Şube Müdürü Yüksel Şavak, Demirköy Orman İşletme Müdürü Nihat Yıldız, Demirköy Belediye Başkanı Recep Gün, işletme şefleri, orman köylüleri ile işletme müdürlüğü personeli katıldı.
 Törende konuşan Bölge Müdürümüz Recep Ateş ’’Bölge Müdürlüğü olarak Orköy faaliyetlerimiz kapsamında orman köylülerimize yönelik hayvancılık, arıcılık ve mantolama ferdi destekleme kredilerinin yanı sıra farklı alanlarda da ferdi destekleme kredisi verilmektedir, üretimde çalışan orman köylerine 2019 yılında başlangıç olarak motorlu testere ve KKD için ferdi destekleme kredisi verdik, ayrıca önümüzdeki yıllarda bu destekler tambur, traktör ve benzeri projeler ile devam edecektir” dedi. Bölge Müdürümüz Ateş, “orman işçilerinin mutlaka ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ almaları gerektiğinin altını çizerek ve kişisel koruyucu donanım elbiselerini kullanmalarının hayati önem taşıdığını” söyledi.
Bölge Müdürümüz Recep Ateş, “Orman Genel Müdürlüğümüzün ormanların korunması, geliştirilmesi, genişletilmesi görevlerinin yanı sıra orman köylüsünün refah seviyesinin yükseltilmesi hususunda da etkin çalışmalarda bulunduğunu ve alternatif geçim kaynakları oluşturarak orman köylüsünün her daim yanında olduğunu” ifade etti.
2019 yılında Demirköy Orman İşletme Müdürlüğünde, 57 aileye 947.500 TL, Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü 46 aileye 886.000 TL ve Vize Orman İşletme Müdürlüğünde 44 aileye 762.000 TL ferdi destekleme kredisi verildi.
Demirköy, Vize ve Kırklareli Orman işletme Müdürlüklerinin bulunduğu Kırklareli ilinde, 2019 yılında toplam 147 aileye 519.100 TL’ si hibe, 2.075.900 TL’ si kredi olmak üzere toplam 2.595.500 TL “Orköy Bireysel Ferdi Destekleme Kredisi “ verildi.  

Yazdır