Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
24.12.2019
İstanbul Havalimanında Ülkeye Kaçak Sokulmaya Çalışılan Trüf Mantarı Yakalandı

24.12.2019 tarihinde İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nü arayan “İstanbul Havalimanı Gümrükler Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü” yetkilileri, İran üzerinden ülkemize gelen bir yolcuya ait bagajların incelenmesi neticesinde, ülkeye kaçak yollarla sokulmaya çalışılan trüf mantarı tespit edildiğini bildirdiler.
İhbar üzerine İstanbul Orman İşletme Müdürlüğü görevlileri Arnavutköy Orman İşletme Şefi ve Orman Muhafaza Memurları İstanbul Havalimanı’na giderek söz konusu trüf mantarlarını incelemiş ve neticede İran’dan ülkemize gelen yolcuya ait mantarların Tuber brumale ve Tuber uncinatum (kışlık siyah trüf mantarı) olmak üzere iki tür trüf mantarı olduğunu tespit etmişlerdir.
Konu ile ilgili açıklama yapan Bölge Müdürümüz Recep Ateş; “ Ormanlarımızdan kaçak yollarla trüf toplayanlara karşı koruma ve denetim faaliyetlerimizi arttırdık, bunun yanı sıra,  trüf mantarını kaçak yollardan sınır dışına çıkarmak isteyen veya dışarıdan ülkemize kaçak trüf mantarı getirmek isteyenlere de göz açtırmıyoruz; havalimanı ve gümrük kapıları yetkilileri ile işbirliği halinde koruma kontrol görevimizi hassasiyetle yerine getiriyoruz”  dedi.
Teşhis edilen 12 kg ağırlığındaki trüf mantarlarına “İstanbul Havalimanı Gümrükler Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü” yetkililerince el konularak, mantarları ülkeye kaçak yollarla sokmaya çalışan şahıs, “5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu” çerçevesinde gerekli cezai işlemlerin uygulanması için savcılığa sevk edilmiştir. Yasa gereği kaçakçılık yapan şahısa 96.204,88 TL’ye kadar idari para cezası uygulanmaktadır.

Yazdır