Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
29.04.2020
Anadolu Ajans (AA) Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesinde

Orman Genel Müdürlüğümüz (OGM) tarafından İstanbul’un kuzey ormanlarını gözetlemek maksadıyla inşa edilen “Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesi”nde Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürümüz İkram Çelik ve Kule Görevlisi Ülkü Efe ile AA Haber Ajansına röportaj verdiler.
OYM Şube Müdürümüz İkram Çelik, AA Haber Ajansına muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da çıkan orman yangınlarının yüzde 98'sinin ihmaller ve dikkatsizliklerinden kaynaklandığını belirtti.
Yangınların bir kısmının da yıldırım gibi doğal nedenlerden çıktığına işaret eden Çelik, şöyle konuştu:
"Sarıyer Yangın Gözetleme Kulemiz, kuzey ormanlarının önemli bir kısmını gözetliyor, burada 3 personelimiz 7 gün, 24 saat gözetleme yapıyor, telsiz, telefon, kamera ve termal kamera imkânlarımız var, herhangi bir duman gördüklerinde, sayısal telsiz sistemiyle en yakın koordinasyon merkezimize bildiriyorlar, oraya hızlıca en yakın ekibimizi sevk ediyoruz, yangına hızlı ve etkin müdahale sağlıyoruz."
Orman yangınlarına müdahale süresine ilişkin bilgi veren Şube Müdürümüz, "Türkiye genelinde orman yangınlarına müdahale 12 dakikaya kadar düştü, bu konuda teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor ve yatırımlar yapıyoruz, yangına müdahale süremizi 2023 yılında 10 dakikaya kadar düşürmeyi hedefliyoruz, İstanbul'da ise bu süre 8,37 dakikadır" dedi.
OYM Şube Müdürümüz İkram Çelik, yangınlara erken müdahalenin önemini vurgulayarak, vatandaşlarımızın herhangi duman gördüklerinde 'Alo 177' ücretsiz orman yangın ihbar hattımıza en kısa sürede bildirmeleri, hızlı ve erken müdahaleye yardımcı olmaları çağrısında bulundu.
Sarıyer yangın gözetleme kule görevlisi Ülkü Efe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Eşimle 19 sene Sarıyer Kulede beraber çalıştık, sonra eşim emekli oldu,  3 çocuğumu bu işi yaparak büyüttüm, evlendirdim,  işimi çok severek yapıyorum, burası benim bir evim, hatta evimden de öte” diye konuştu.
Kule görevlisi Ülkü Efe, kulede vardiya sistemi ile çalıştıklarını, dürbün ve kameralarla ormanları devamlı izlediğini, herhangi bir olumsuzluk olup olmadığını sürekli kontrol ettiklerini belirterek, orman yangınlarının mayıs ile kasım ayları arasında daha sık yaşandığını, ormanlık alanlarda ateş yakıldığını söyledi. Efe, "Vatandaşlar, mayıs ayında daha çok dışarı çıkmaya başlıyor, bir ağaç yetiştirmek çok zor, evlat yetiştirmeyle eşdeğer, ormanlar bizim için çok büyük bir nimet, temiz hava için, nefes almamız için büyük bir nimet, ormanlarımızı hep birlikte koruyalım" dedi.
 

Yazdır