Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
04.05.2020
Şile’de“Kestane Gal Arısı” ile Biyolojik Mücadele Gerçekleştirildi.

Bölge Müdürlüğümüz orman zaralıları ile mücadele çalışmaları kapsamında, Şile Orman İşletme Müdürlüğü,  Ağva Orman İşletme Şefliği,  Korucadağ Bal Ormanında “Kestane Gal Arısı” ile biyolojik mücadele gerçekleştirildi. 
Korucadağ Bal Ormanında içerisinde yer alan 399 nolu bölmede yapılan çalışmaya Şile Orman İşletme Müdürümüz Murat Çakır, İşletme Müdür Yardımcımız Orhan Sağlık, Ağva Orman İşletme Şefi Ramazan Akbulut, Ağva Arıcılar Derneği Başkanı Hasan Adıgüzel ve dernek yönetim kurulu üyeleri Vedat Yılmaz, Ali Adnan Eraydın ve İbrahim Çelik ile civar köylerden arıcılık yapan vatandaşlar katıldı.
 Kestane ağaçlarının en önemli böcek zararlılarından olan Kestane Gal Arısı (Dryocosmus kuriphilus) ile biyolojik mücadele kapsamında Yalova’dan getirilen "Torymus sinensis" adlı 171 adet yırtıcı böcek,    kestane zararlılarının bulunduğu noktalarda doğaya bırakıldı.  
Kestane Gal Arısı ile 2019 yılında Yeniköy, Sofular ve Doğancılı Köylerinde başlatılan biyolojik mücadele çalışmaları da devam etmektedir.
 

Yazdır