Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
01.10.2020
İhlâs Haber Ajansı (İHA) Büyükada Yangın Gözetleme Kulesi’nde

Bölge Müdür Yardımcımız Erdal Şahan, Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü, Adalar Orman İşletme Şefliği, Büyükada yangın gözetleme kulesinde İhlâs Haber Ajansına  (İHA)  orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarımız ile ilgili röportaj verdi.
İHA muhabirinin sorularını cevaplayan Bölge Müdür Yardımcımız; “Büyükada gözetleme kulesi 2017 yılında yapıldı. 21 metre yüksekliğinde 4 Çelik konstrüksiyon üzerine kurulu olan kulemizden, yangına son derece hassas olan Adalar bölgesini gözetlediğimiz gibi Anadolu yakasında Kayışdağı, Sultanbeyli, Maltepe bölgesinde kalan ormanları da gözetleyebiliyoruz. İstanbul ilinde mevcut olan 15 sabit kule, 16 mobil kule, 40 kamera, 2 termal kamera yardımıyla ormanlarımızı yangın tehlikesine karşı gözetleme faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz” dedi.
Şahan; "2020 yılında orman yangınları geçtiğimiz yıllara kıyasla daha fazla oldu. Kule çalışanlarımız vardiyalı olarak 7 gün, 24 saat gözetleme yapıyor, bölgeyi tanıyan ve koordinatları iyi bilen kule görevlilerimiz dürbünle veya çıplak gözle 360 derece gözetleme yaparak ormanlık alanda görmüş oldukları herhangi bir dumanı anında koordinasyon merkezine bildiriyorlar, dumanın görüldüğü alana en yakın ilk müdahale ekibi hızla hareket ederek orman yangınına müdahale ediyor, koordinasyon merkezini de bilgilendiriyorlar. Ekiplerimize düzenli olarak eğitim veriyoruz” dedi.
Büyükada yangın gözetleme kulesinde çalışan Hatun Aydın, "Yaklaşık 15 yıldır Büyükada'da yangın gözetleme kulesinde çalışıyorum, gece ve gündüz olmak üzere nöbetleşe gözetleme yapıyoruz, ormanlarda bir duman gördüğümüzde Orman İşletme Şefimizin bilgisi dâhilinde hızlı bir şekilde merkeze bildiriyoruz. Yangının büyüklüğüne göre ilk müdahale aracını yönlendiriyoruz. Rüzgârın yangına etkisini göz önünde bulundurarak koordinasyon merkezine bilgileri aktarıyoruz” dedi.
 
 Yazdır