Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
02.10.2020
“Sağlıklı Ormanlar Projesi” nin “Değerlendirme Toplantısı ve Arazi Çalışmaları” Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Ev Sahipliğinde Sozopol’de Yapıldı

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü ile Bulgaristan Cumhuriyeti Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığınca birlikte yürütülen, AB Interreg -IPA CBC Bulgaria-Turkey,“Forest Health” “Sağlıklı Ormanlar Projesi” nin  “Değerlendirme Toplantısı ve Arazi Çalışmaları” 28-30 Eylül 2020 tarihlerinde Bulgaristan Cumhuriyeti’nin ev sahipliğinde Sozopol’de yapıldı.
 
Projenin son değerlendirme ve kapanış toplantısını ev sahibi proje ortağı olarak Burgas Orman Bölge Müdürü Marian Kostadinov, Orman Koruma Şube Müdürü Maria Kirilov,  Proje Mühendisi Nikolay Stoyanov ve proje çalışanları,  Kırklareli Orman İşletme Müdür Yardımcısı Proje Asistanı İsmail Karakaya, Proje Uzmanı Mühendis Nuray Mutlu,  Bölge Müdürlüğümüz OZM Koruma Şube Müdürü Ahmet Yasin Çelen, Kadastro Mülkiyet Şube Müdürü E.Engin Karaş, Personel Şube Müdürü S. Melek Kabaş, OZM Koruma Şube Mühendisi Selami Anıl, Kırklareli İşletme Müdürlüğü İşletme Şefleri ile proje çalışanları katıldı.
 
’Sağlıklı Ormanlar’ projesinin değerlendirme toplantısında, her iki ülke için dikim yoluyla tesis edilen ibreli ormanlarda kurumalara ve toplu ağaç ölümlerine sebep olan sekonder  zararlı kabuk böceği populasyonunun dinamiklerini izlenmesi amacıyla uygulanan biyoteknik mücadelenin sonuçları değerlendirildi; karşılıklı olarak görüş alışverişinde bulunuldu.
 
Proje toplantısının ardından Sozopol bölgesi ormanlarına düzenlenen teknik gezide ibreli orman alanlarına asılan feromon tuzaklarının kontrolü yapıldı; feromon tuzaklarına düşen kabuk böcekleri ile yırtıcıları incelendi.
 
Sağlıklı Ormanlar projesinin Bulgaristan tarafındaki arazi denemelerinde, böceklerin toplama kabındaki sıvı sayesinde tuzağa düşen kabuk böceğinin öldükten sonra kötü koku yaymasını engelleyen ve böylece tuzağa yeni böceklerin düşmesini sağlayan özel feromon tuzakları kullanıldı.  

Yazdır