Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
16.11.2018
Fidanlar Toprakla Buluşuyor, Geleceğimiz Filizleniyor…

Orman Genel Müdürlüğü ile İstanbul Yeni Havalimanı inşaatının yapım işini üstlenen İGA Havalimanları İnşaatı Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi arasında akdedilen Protokol gereğince,“5 yılda 5.000 Ha Ağaçlandırma Projesi” kapsamında, Arnavutköy Karaburun’da ilk fidan dikiminin yapıldı.

“Geleceğimizi Filizlendiriyoruz” sloganı ile düzenlenen resmi törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Orman Bölge Müdürümüz Recep Ateş, Arnavuköy Kaymakamı Ahmet Odabaş, Bölge Müdür Yardımcılarımız Şaban Bekiryazıcı ve İlyas Özdemir, Şube Müdürlerimiz, Çatalca Orman İşletme Müdürümüz Temel Bulut, Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü H. Kadri Samsunlu, İGA Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özdemir, İGA Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özdemir, İşletme Şeflerimiz ve davetliler katıldı.
Törende bir konuşma yapan Bölge Müdürümüz Recep Ateş;” Ormanlarımızın, doğal güzellikleriyle ruh ve vücut sağlığımıza olumlu etki yapan, topraklarımızı koruyarak erozyonu, hava kirliliğini ve gürültüyü önleyen, temiz havanın ve suyun tutulduğu, depolandığı ve yüzlerce çeşit canlıyı içinde barındıran, çok yönlü faydaları olan kaynaklar olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu bağlamda İstanbul Havalimanı’nın 25 yıl boyunca işletmeciliğini üstlenen İGA şirketi ile İstanbul Orman Bölge Müdürlüğümüz ile birlikte 50 kilometrekarelik alana 10 milyondan fazla fidan dikimini gerçekleştirecektir. Projenin başlangıcı olarak ilk etapta ağaçlandırma yapacağımız alan olarak İstanbul Havalimanı’nın çevresi Arnavutköy, Karaburun’u seçtik. Projenin tamamlanması ile bölge yeşile bürünecek, halkımızın ormanlardan çok yönlü faydalanması için planlanacaktır, çalışmalara katkı sağlayan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.
Ağaçlandırma töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Bütün büyük projelerin inşaatı esnasında çalışma alanı içerinde bazı bulunan canlıların, çevreye olan olumsuzlukların giderilmesi maksadıyla da çevre mevzuatımız gereği sözleşmemizin gereği bunu telafisini yerine getirmemiz gerekiyor. Bugün yapacağımız bu faaliyetle bunu gidereceğiz. Bildiğiniz gibi daha önce bu alan madencilik faaliyetlerinin yürütüldüğü ve Orman Genel Müdürlüğümüze tahsisli örselenmiş bir alandı. Biz bu alanı 3. Havalimanı projesiyle rehabilite ettik ve güzel bir eser meydana çıkardık. Burada kesilen yaklaşık olarak 2 milyon 300 bin civarında ağacın mevzuat gereği kaldırılması sebebiyle bunun telafi edilmesi gerekiyordu.
Orman Genel Müdürlüğü ile yaptığımız protokolde ve diğer alt yapı projelerinde olduğu gibi 1 ağaç yerine 3 ağaç dikilecek ve ormanlarımızı bu tür kamuya faydalı tesisler için kullanmanız gerekli ise bunun da telafisinin yapılması gerekiyor. Burada İGA 1 ağaç yerine 5 ağaç dikme özverisini gösterdiğini için kendilerine teşekkür ediyorum. Ağaçlandırma faaliyetinin genel olarak projelerin yapıldığı alanda gerçekleştirilmesi gerekiyor, Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğünün bize göstermiş olduğu alanlarda ağaçlandırma faaliyetlerini yapacağız. Sadece bu projelerde değil diğer yaptığımız ulaştırma, demiryolu ve karayolu projelerinde yine kullandığımız orman alanlarının 3 katı büyüklüğünde alanı ağaçlandırarak ülkemizin menfaatine orman varlığına kazandırıyoruz” dedi.
 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Cahit Turhan, Bölge Müdürümüz, Arnavutköy Kaymakamı ve IGA yönetim kurulu üyelerinin tören alanına sedir fidanı dikiminin ardından davetlilere fıstık çamı hediye edildi.
 
 
 
 
 

Yazdır