Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
28.11.2018
Biz Kurtuluş Savaşını Ormanlar Sayesinde Aldık

Bölge Müdürlüğümüz ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesince,  Şark Cephesi Komutanı, Milli Mücadele Kahramanımız Kazım Karabekir Paşa’nın Orman Fakültesini ziyaretinin 95 yılı anısına birlikte bir konferans düzenlendi.
 
Konferans açılış konuşmasını yapan Bölge Müdürlüğümüz Bilgi Teknolojileri ve İletişim Şube Müdürü Erhan Kılıç, “Kazım Karabekir Paşamızın ormancılığa ve ormancılık eğitimine verdiği önem ve 15 Kasım 1923 tarihinde Orman Fakültesini ziyareti” ile alakalı OGM Ormancılık Araştırma Dergisinde yazdığı makalesi hakkında sunum yaptı.
 
“Biz Kurtuluş Savaşını Ormanlar Sayesinde Aldık” şiarıyla hareket eden Milli Mücadele Kahramanımız Kazım Karabekir Paşa’mızın kızı Timsal Karabekir de, arşivinden seçtiği fotoğraflar eşliğinde gerçekleştirdiği sunumunda, askerlik hayatına başlaması, yükselişi ve başarılarıyla babası Kazım Karabekir'i anlattı. "Bu vatanın nasıl kazanıldığını anlamak istemeyenlere anlatmak şehitlerimize vicdan borcumuzdur." diyen Timsal Karabekir babası Kazım Karabekir Paşa’nın Kurtuluş savaşında kanıtladığı asker kişiliği ve kimsesiz çocuklara sahip çıkan himayeci şahsiyetiyle hatırlamanın yeterli olmadığını, ayrıca orman dostu olduğunun da altını çizerek;  “Kazım Karabekir Paşa ülkemizdeki ormancılık eğitimine verdiği destekle, orman ve toplum ilişkileri konusundaki güçlü farkındalığıyla da biliniyor” dedi.
 
Timsal Karabekir konuşmasında; “ İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ile İstanbul Üniversitesi  Cerrahpaşa Orman Fakültesi Dekanlığının ortaklaşa düzenlemiş oldukları bu anlamalı günde hep bir araya gelerek geçmişimizi yad ederek duygularımızı paylaştık, ben bu özel günü organize eden herkese çok teşekkür ederim” dedi.
 
Bölge Müdürümüz Recep Ateş sertifika takdimi sırasında yaptığı konuşmasında;“ Milli Mücadele Kahramanımız Kazım Karabekir Paşa’mızın ormancılığa ve ormancılık eğitimine verdiği destekler hepimizce bilinmektedir. Orman Fakültesini ziyaretinin 95 yılı anısına düzenlediğimiz bu özel günde davetimize icabet eden Timsal Karabekir hanımefendiye güzel sunumlarından dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.
 
Konferansın kapanışında, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgay Akbulut Timsal Karabekir’e plaketini takdim etti.
 
Bölge Müdürümüz Recep Ateş, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğümüzce Kazım Karabekir Paşanın anısına dikilen fidanın sertifikasını Timsal Karabekir hanımefendiye takdim ederek katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Yazdır