Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
29.12.2018
Yılbaşı Öncesi Kaçak Çam Ağacı Kesenlere Göz Açtırılmıyor

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğümüzce yılbaşı öncesi ormanlık alanlarda kaçak çam ağacı kesimlerine karşı alınan önlemler basın mensuplarına anlatıldı.

Yaklaşan yılbaşı öncesi yılbaşı ağacı ihtiyaçlarını kanunsuz yollardan temin etmek isteyen ve kaçak kesim yapanlara karşı önlemler arttırıldı. Ormanlarda bu tür usulsüz faydalanmalara meydan verilmemesi için her türlü önlemin alınmasının yanı sıra, vatandaşlarımızın fidan ihtiyaçlarının karşılanması için orman fidanlıklarına yönlendirilmesi sağlanıyor.
İstanbul Orman Bölge Müdürü Recep Ateş konu ile ilgili olarak Orman ve ağaç sevgisinin artırılması ve çevre bilincinin geliştirilmesi için "Ağaç Kesme Fidan Dik" “Fidan Dik Orman Olsun, Yaşanacak Yurdun Olsun” sloganlarıyla, İstanbul’da merkezi noktalarda ücretsiz fidan dağıtımı yapılacağını söyledi.
Yılbaşı öncesi denetimlerin arttırıldığını ve kaçakçılara göz açtırılmadığını ifade eden İstanbul Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, “Her yılbaşı olduğu gibi tedbirlerimizi alıyoruz. İstanbul genelinde 30 ekibimiz son bir haftadır yılbaşına kadar bu tedbirlerimiz devam edecek. 30 ekibimiz her ormanlık alanda 7 gün 24 saat görev yapıyor. 2018 yılı içerisinde 40 adet ağaç kesilme suçu işlendi. Bunların failleri yakalanarak adliyeye teslim edildi. Tabi ormandan ağaç kesmenin suçu çok ağar, 3 yıldan 5 yıla kadar hapis 1000 gün adli para cezası var. Bunlar fidan olması halinde bu cezalar 1 misli artırılarak uygulanıyor. Vatandaşlarımızın çevre bilinci sayesinde her geçen gün suçlar düşmekte. Biz her yılbaşı öncesi fidan dağıtarak çeşitli merkezi yerlerde insanların bu suça tevessül etmemesini sağlıyoruz” diye konuştu.
Açıklamaların ardından basın mensuplarıyla, kaçak fidan kesmeye teşebbüs eden vatandaş ve orman koruma timlerinin canlandırdığı mizansen karelerin çekimi yapıldı.
 

Yazdır