Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
27.01.2019
8. İstanbul Arıcılık ve Arı Ürünleri Festivali başladı.

Dünyanın önde gelen arıcılık ve bal etkinliklerinden olan, bal ve arıcılığa dair üreticilerin, imalatçıların, yetiştiricilerin, tüketicilerin ve sanayicilerin buluştuğu 8. İstanbul Arıcılık ve Arı Ürünleri Festivali, Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde başladı.

25-26-27 Ocak 2019 tarihleri arasında devam edecek olan Arıcılık ve Arı Ürünleri Festivali açılışına Bölge Müdürümüz Recep Ateş, İstanbul Bal Üreticileri Birliği Kurucu Başkanı Yalçın Sezer, Odun Dışı Ürün Ve Hizmetler Şube Müdürü Hüseyin Hilesiz, İstanbul Orman İşletme Müdür Yardımcısı Ahmet Serdar Onat, Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Süleyman Özyurt ile sektör temsilcileri katıldı.
Bölge Müdürümüz fuarla ilgili açıklamasında; “Türkiye'de 9 bini endemik olmak üzere 10 bin doğal bitki türünün yetiştirildiğini belirterek , "Bal Ormanları Eylem Planı" ile üretime verilen destek kapsamında, Türkiye'nin bal ormanı tesisinin 424'e çıktığını ve "Türkiye bal üretimi konusunda Dünya sıralamasında ikinci büyük bal üreticisi olduğunu belirtti.
Orman Genel Müdürlüğü olarak bizde sektörün gelişmesi adına “Bal ormanları tesis ediyoruz” dedi. Ateş Bu ekonomik güç başta orman köylümüz olmak üzere tüm vatandaşlarımız için çok önemli bir gelir kaynağıdır” dedi.
Amacımız bu bal ormanlarıyla son yıllarda yapılan üretim yanlışlarıyla itibar kaybeden şifalı besin maddesi Bal’a itibarını yeniden kazandırmaktır" dedi.
Festival açılış konuşmasında İstanbul Bal Üreticileri Birliği Kurucu Başkanı Yalçın Sezer, yıllık Bal üretimi 110 bin ton olan Türkiye'nin bu alanda dünya ikincisi olduğunu belirterek, "Yanlış ilaçlama, bilinçsiz arıcılık gibi nedenlerle potansiyelimizin kat kat altındayız. Bilinçli arıcılıkla bu alandaki potansiyelimizi doğru kullanırsak yıllık üretimimizi rahat bir şekilde 250-300 bin tona ulaştırabiliriz. Bu hayal değil." dedi.
Orman Genel Müdürlüğümüzü temsilen Bölge Müdürlüğümüz tarafından kurulan standımızda "Bal Ormanları Eylem Planı"ile üretime verilen destek kapsamında Türkiye'nin bal ormanı tesisleri hakkında üreticilere ve festivale gelen vatandaşlara bilgiler verildi.
Festival süresince katılımcılar ve ziyaretçilerden yana yoğun ilgi gören standımızı ziyaret eden vatandaşlara fıstık çamı ile orman kokteyli bitki çayı dağıtıldı.
 

Yazdır