Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
13.06.2019
Türkiye Ormancılık Sektörü Buluştu

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Orman Genel Müdürlüğümüzce düzenlenen ‘Türkiye Ormancılık Sektörü Buluşması”  Genel Müdürlüğümüz yerleşkesinde başladı.

Orman Genel Müdürlüğümüz ev sahipliğinde, 12-16 Haziran 2019 tarihleri arasında devam edecek olan fuara, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, Bakan Yardımcılarımız, Orman Genel Müdürümüz Bekir Karacabey, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç Genel Müdür Yardımcılarımız, Daire Başkanlarımız ve çok sayıda davetli katıldı.

Program açılış konuşmasını yapan Genel Müdürümüz Bekir Karacabey;” Sayın Bakanımızın teşrifleriyle ‘Türkiye Ormancılık Sektörü Buluşmasını’ gerçekleştiriyoruz; orman teşkilatımızın 180. yılını kutladığımız bu dönemde gerçekleştirdiğimiz bu buluşmanın hem sektör hem de teşkilatımız açısından son derece faydalı olacağına inanıyorum” dedi. Genel Müdürümüz ormancılık alanında yapılan çalışmaları anlattı ve buluşmanın gelecek yıl uluslararası düzeyde yapılmasını hedeflediklerini kaydetti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, mevcutta yaklaşık 6,8 milyon orman köylüsüne hibe ve sıfır faizli destekler verildiğini hatırlatarak, 2019 yılından itibaren, köy evleri elektrik iç tesisatı yenileme, üretimde çalışan orman köylülerinin talep ettiği tomruk çekme vinci, traktör ve motorlu testere alımları için de destek verme kararı alındığını açıkladı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; “Bakanlığımız bünyesinde bulunan Orman Genel Müdürlüğümüzü her türlü ormancılık faaliyetleri ve diğer organizasyonlar konularında son derece başarılı buluyorum,  özellikle orman yangınlarına 12 dakikalık kısa bir süre içerisinde müdahale ederek dünyada 1 inci sıradayız, bu anlamda Orman Genel Müdürlüğümüzün mesai mefhumu gözetmeden yapmış oldukları bu özverili çalışmalarından dolayı hepinize çok teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim” dedi.

Bakanımız ormancılık sektörünün bütün paydaşlarının bir araya geldiği bu buluşmanın ekonomik ve sosyal kapasitesinin artırılması, ticari bir ivmeyle dinamizm kazanması, sektörün taleplerinin alınması, sorunlarının tespit edilmesi ve birlikte çözümler üretilmesi için oldukça önemli olduğunu belirterek, 2003 yılından bugüne kadar toplam 5 milyon hektardan fazla alanda, yaklaşık 4,5 milyar adet fidanın toprakla buluştuğunu belirten Pakdemirli, yapılan çalışmalar neticesinde, Türkiye’nin ormanlık ve yeşil alanlarını en fazla arttıran ülkelerden biri olduğunu da vurguladı

Pakdemirli, ayrıca bugüne kadar verilen kredi ve hibe desteklerine de değinerek; “Yeşili seven insanımızın, özel ağaçlandırma ve özel orman fidanlığı kurma taleplerini teşvik ederek, bugüne kadar 127 milyon lira kredi ve hibe desteği sağladık,  1 milyon hektar sahada, milyonlarca vatan toprağının erozyonla taşınmasının engellendik, toprağı korumak, köylüyü ve hayvancılığı desteklemek için, her yıl binlerce hektar mera alanının ıslah ederek, tohum ve fidan üretiminde, kapasitemizi 500 milyon adedin üzerine çıkarttık ve nesli tehlike altında olan ardıçların fidan üretimini, kimyasal yöntemler kullanmadan, dünyada ilk defa biz başardık” dedi.

Bakan Pakdemirli, özel sektör fidancılığını destekleyerek ülkemizin fidan ihracatında söz sahibi ülkeler arasında olmasının hedeflendiğini belirtti. "Bu doğrultuda, orman alanlarında orman ağacı fidanı yetiştiriciliğinin önünü açıyoruz" diyen Pakdemirli, ormanların devamlılığını güvence altına almak için, 6 milyon hektar alanda “Genç Meşcere Bakımı Seferberliği” uygulandığını açıkladı.

Türkiye’de yaklaşık 10 milyon hektar bozuk orman alanı bulunuyor. Orman sektörü ile bir araya geldiği toplantıda Bakan Pakdemirli, bu alanların öncelikle gelir getirici meyveli ağaç türleri ile ağaçlandırmak ve yabani meyveli türleri aşılamak suretiyle rehabilite edileceğini de açıkladı. Bu sayede, hem ülke ekonomisine yılda yaklaşık 4 milyar lira ek gelir sağlanacak, hem de küresel ısınma, iklim değişikliği ve çölleşmenin ülkemiz üzerinde yapabileceği olumsuz etkiler en aza indirilmiş olacak

Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin orman varlığını her geçen gün artırmak adına kararlılıkla çalıştığını, son 17 yılda; 5 milyon 274 bin hektar alanda, 4 milyar 324 milyon fidanın toprakla buluşturulmasıyla ortaya konulduğunu da belirtti. Pakdemirli, "2023 hedefleri doğrultusunda da amaç 6 milyon 191 bin hektar alanda, 7 milyar adet fidanı toprakla buluşturarak, orman varlığını 23,5 milyon hektara, yani ülkemiz yüzölçümünün yüzde 30’una çıkarmak olacak" dedi.

Orman yangınlarına ilk müdahale süresinin, 12 dakikanın altına düşürüldüğünü sözlerine ekleyen Bakan Pakdemirli, "Hedefimiz 10 dakikaya kadar inmek. Bu da ormanlarımıza sahip çıktığımızın en güzel ispatı olmuştur" diye konuştu.

Programda orman temasıyla düzenlenen yarışmada dereceye giren kişilere ödülleri Bakanımız Bekir Pakdemirli ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

OGM 180. Yıl fotoğraf ve slogan yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

16 Haziran’a kadar sürecek sektör buluşması kapsamında paneller, kültürel etkinlikler ve çeşitli konserlerin düzenlenecek, ayrıca ormancılık sektörünün sorunları ve çözüm önerileri değerlendirilecek

 


Yazdır