Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
20.06.2019
Edirne'de Lavanta Tarla Günlerine Yoğu İlgi

Edirne Orman İşletme Müdürlüğümüz ve Edirne Valiliği himayesinde, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile Edirne Turizm Tanıtım Derneği organizasyonunda düzenlenen “Lavanta Tarla Günleri” yerli ve yabacı turistlerin akınına uğradı.

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile lavanta turizmi üzerinde 2 yıldır çalışma yaptıklarını belirterek, " ‘Edirne Lavanta Tarla Günleri’ nin geçen yıl çok ilgi görmesi ve on binlerce insanın tarlaları ziyaret etmesi nedeniyle programlarımızı bu yıl biraz daha dolu yaptık. Toplam 7 gün sürecek etkinliklerimizde, lavanta tarla konserleri, uzman kişilerin konuşmaları, resim ve çocuk atölyeleri, lavanta gastronomisi üzerine denemeler, el sanatları gibi benzeri etkinlikler düzenlenecek. Bugün beş yüz çocuğumuzu burada lavanta tarlasıyla buluşturacağız” dedi.
“Edirne Lavanta Günlerinde” düzenlenen organizasyonda konuşma yapan Edirne Orman İşletme Müdürümüz İhsan Ceylan; “ Avrupa’ya açılan serhat şehrimiz Edirne ilinin simgesi haline gelen ve bu yıl ikincisi düzenlenen bu organizasyona katılımın yüksek olması son derece sevindirici, ayrıca Orman Genel Müdürlüğümüzün ‘Bal Ormanları Eylem Planı’ kapsamında tesis edilen bal ormanlarımızda arıların tercih ettiği lavanta bitkisi hem bal verimini arttırıyor,  hem de tıbbi ve aromatik bitki olarak parfümeri ve kozmetik sanayinde değerlendiriliyor” dedi.
Mor lavanta tarlalarında fotoğraf çektiren ziyaretçiler arasında ise en ilgi çekenleri gelin ve damatlar oldu. Nikâh salonundan önce lavanta tarlalarına giden çiftler, hayatlarının en heyecanlı günlerini ölümsüzleştirdi. Muhteşem bir peyzaj görünümüne sahip lavanta tarlalarında fotoğraf çektiren, dans eden, halay çeken yerli ve yabancı turistler, lavanta günlerinin tadını doyasıya çıkardılar.
 

Yazdır