Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
02.07.2019
Bosna Hersek Ormancılık Heyeti Edirne Orman İşletme Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti.

Bosna Hersek Ormancılık Kuruluşları Birliği (USIT), Saray Bosna Çevre ve Ahşap Tasarım Lisesi Lise Müdürü Muammer Muratoviç,  Orman Mühendisi ve Peyzaj Mimarı olan Dario Pintaric ve beraberindeki heyet ile birlikte Edirne İli’nde bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Edirne Orman İşletme Müdürlüğümüzü ziyaret ettiler.

Edirne Orman İşletme Müdürümüz İhsan Ceylan, İşletme Müdürü Yardımcımız Nebi Yaşar tarafından karşılanan Bosna Hersek heyetine İşletme Müdürümüz ormancılık faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.  Ceylan konuya ilişkin değerlendirmesinde bu gibi teknik gezilerin dünya ormancılığının geleceği açısından önemli olduğunu belirterek,  iki ülke arasındaki komşuluk ilişkileri ve dostluğun gelişmesine yönelik çabaları desteklediklerini, kurumlar arasında iş birliğinin gelişmesi için çalıştıklarını ifade ederek, yaşanabilir bir dünya için ormanların ülkelerarası işbirliği ile korunmasının önemini vurguladı. Ceylan Bosna Hersek heyetine Edirne İlini ve İşletme Müdürlüğünü ziyaret ettikleri için teşekkür etti.
Heyet adına konuşma yapan Saray Bosna Çevre ve Ahşap Tasarım Lisesi Lise Müdürü Muammer Muratoviç, “Biz Türk ve Bosna Hersekli kardeşleriz. Sizinle aramızda çok eskilere dayanan bir dostluk bir beraberlik var. Biz bu teknik gezimizle hem buradaki başarılı çalışmaları yerinde incelemiş ve bilgilenmiş olduk,  hem de siz Türk kardeşlerimizle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadık. Başta programı nedeniyle aramızda bulunamayan Orman Bölge Müdürü Recep Ateş olmak üzere, ziyaretimiz boyunca bize rehberlik yapan tüm ekibe ülkem ve heyetim adına teşekkür ederim. Biz de sizi ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyacağız ve en kısa zamanda sizleri aramızda görmek isteriz” dedi.
Konuşmaların ardından ahşap ürünleri üzerine eğitim veren Edirne Teknik ve Endüstri Meslek Lisesini gezen heyete Lise Müdürü Tolga Ünal uygulamaya yönelik eğitim çalışmalarını anlattı ve iki kardeş ülkenin katılımı ile Avrupa Birliği kapsamında ortak bir proje yapılması kararı alındı.
İşletme Müdürümüz İhsan Ceylan Bosna Hersek heyetini endüstriyel kavak plantasyonları ve orman ürünleri gelir getirici ceviz sahaları gezdirerek konu hakkında detaylı bilgi verdi.
Edirne İlinin tarihi ve turistik yerlerini gezen Bosnalı kardeşlerimiz teşekkür ederek ülkemizden ayrıldı.
 

Yazdır