Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
26.07.2019
"Trüf Avcılığı ve Yetiştiriciliği" Eğitimine Vatandaşlardan Yoğun İlgi

Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanlığınca "Trüf Avcılığı ve Yetiştiriciliği" konulu eğitim Bölge Müdürlüğümüz sosyal tesislerinde düzenlendi.
Eğitime Odun Dışı ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanı Özgür Balcı, Bölge Müdür Yardımcımız İlyas Özdemir,  Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Şube Müdürü Hüseyin Hilesiz,  İşletme Müdürleri, Orman İşletme Şefleri ve konuya ilgi duyup çeşitli bölgelerden gelen vatandaşlar ile yurtdışından gelen misafirler katıldı.
Eğitimin açılış konuşmasını yapan Bölge Müdür Yardımcımız İlyas Özdemir Toprak altında yetişen yeraltı mantarının meyvesi olan trüf, dünyada her geçen yıl değerini ve pazarını artırıyor. Ülkemizde trüf mantarının doğal olarak yetişiyor olması da trüf yetiştiriciliği bakımından uygun şartlara sahip olduğunu gösteriyor. Bu çerçevede İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü olarak bu doğal zenginlikleri tespit ederek kamuoyu farkındalığını artırmak, kırsalda yaşayan insanlarımıza yeni bir ekonomik kazanç kapısı açmak ve bu zenginliği ülke ekonomisine kazandırmak gayesi ile bu eğitimi düzenledik katılımlarınız için hepinize teşekkür eder eğitimin ülke ekonomisine katkı ve hepimize hayırlı olmasını dilerim dedi.
Yoğun bir ilginin olduğu eğitim iki bölümden oluştu. Öğleden önce gerçekleşen ilk bölümde Odun Dışı ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanı Özgür Balcı sunum eşliğinde Trüf Avcılığı ve Yetiştiriciliği konularında detaylı bilgilendirmelerde bulundu.
Teorik eğitimin ardından eğitime katılanlara sertifikaları takdim edildi.
"Trüf Avcılığı ve Yetiştiriciliği" eğitiminin ikinci bölümünde ise trüf mantarı aramada özel eğitimli köpeklerle trüf mantarının nasıl tespit edileceği ormanlık alanda uygulamalı olarak gösterildi.
Eğitim, katılımcıların birbirilerine iyi niyet ve başarı dileklerinin ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Yazdır