Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
20.08.2019
CNN Türk Haber Televizyonu Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesinde

Orman Genel Müdürlüğümüz (OGM) tarafından İstanbul’un kuzey ormanlarını gözetlemek maksadıyla inşa edilen Sarıyer yangın gözetleme kulesinde Bölge Müdür Yardımcımız Yasin Yaprak CNN Türk Haber Televizyonuna röportaj verdi.
Bölge Müdür Yardımcımız Yasin Yaprak, CNN Türk Haber muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da çıkan orman yangınlarının yüzde 87'sinin insanların ihmalleri ve dikkatsizliklerinden kaynaklandığını belirtti.
Yangınların bir kısmının da yıldırım gibi doğal nedenlerden çıktığına işaret eden Yaprak, şöyle konuştu:
"Sarıyer Yangın Gözetleme Kulemiz, kuzey ormanlarının önemli bir kısmını gözetliyor. Burada 3 personelimiz 7 gün, 24 saat gözetleme yapıyor. Telsiz ve telefon imkânlarımız var. Herhangi bir duman gördüklerinde, sayısal telsiz sistemiyle en yakın koordinasyon merkezimize bildiriyorlar. Oraya hızlıca en yakın ekibimizi sevk ediyoruz. Yangına hızlı ve etkin müdahale sağlıyoruz."
Yaprak, İstanbul genelinde 15 sabit yangın gözetleme kulesi olduğunu, görevli personelin yanı sıra kameralarla da gözetleme yaptıklarını vurguladı. Ayrıca kameralarla donatılan 8 mobil kulenin bulunduğuna işaret eden Yaprak, "Bu şekilde yangınları erken haber almak için ormanlarımızı internet üzerinden teknolojik tüm verileri kullanarak termal kameralarla 7 gün, 24 saat gözetliyoruz. Çünkü yangınlarda en önemli şey erken haber alıp erken müdahale etmek ve büyümeden yangını söndürebilmek. Ağaçların zarar görmesini ve tabiatın tahrip olmasını önlemeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.
Orman yangınlarına müdahale süresine ilişkin bilgi veren Yaprak, "Türkiye genelinde orman yangınlarına müdahale 12 dakikaya kadar düştü. Bunu yapacağımız teknolojik gelişmeler ve yatırımlarla 2023 yılında 8 dakikaya kadar düşürmeyi hedefliyoruz. İstanbul'da ise bu süre 8,37 dakika." dedi.
Bölge Müdür Yardımcımız Yasin Yaprak, yangınlara erken müdahalenin önemini vurgulayarak, vatandaşlara şu uyarılarda bulundu: "Öncelikle ormanlarımızda piknik yapan vatandaşlarımızın özellikle çamlık alanlarda ve rüzgârlı havalarda ateş yakmamaları, kesinlikle söndürülmemiş sigara izmaritlerini yere atmamaları, piknik yaptıktan sonra ateşlerini söndürdükten emin olarak oradan ayrılmaları gerekiyor. Herhangi bir yangın durumunda tüm duyarlı vatandaşlarımızın 'Alo 177' ücretsiz orman 'Alo 177' ücretsiz orman yangın ihbar hattımıza en kısa sürede bildirerek, hızlı ve erken müdahalemize yardımcı olmalarını istiyoruz."dedi.

Yazdır