Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
15.04.2019
Kırgızistan Heyeti Orman Zararlıları ve Hastalıkları İle Mücadele Eğitimi İçin İstanbul’da

Orman Genel Müdürlüğümüz ile TMMOB Orman Mühendisleri Odasınca koordine edilen ve Kırgızistan’da yürütülen “İklim Değişikliği Koşullarında Dağlık Orman ve Arazi Kaynaklarının Sürdürülebilir Projesi” kapsamında “Fidanlık Tesisi ve Yönetimi, Orman Zararlarıyla Mücadele ve Orman Yangınlarıyla Mücadele” konularında, 13-22 Nisan 2019 tarihleri arasında İstanbul, Antalya ve Isparta da yapılacak olan ikinci grup eğitimler başladı.
 Orman Zararlarıyla Mücadele konulu eğitim için ülkemize gelen Kırgızistan Ormancılık heyeti, Büyükada Orman İşletme Şefliğinde bulunan böcek üretim laboratuarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
 TMMOB Orman Mühendisleri Odası, Dış İlişkiler Danışmanı İsmail Belen ile OGM Dış İlişkiler Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı uzmanı Nihat Karakaya mihmandarlığındaki, Kırgızistan Orman Ekosistemi ve Korunan Alanları Geliştirme Dairesi Başkanı Adyrbekov Zhekshenbek başkanlığındaki 10 kişilik heyete Orman Zararlarıyla Mücadele Şube Müdürümüz Ahmet Yasin Çelen, Adalar Orman İşletme Şefi Seval Aktaş,  Alemdağ İşletme Şefi Turgay Deligöz eşlik etti.
Adalar Orman İşletme Şefi Seval Aktaş Kırgızistan İşletme Şefliği ile ilgili ormancılık faaliyetleri hakkında kısa bir bilgi verdi.
 “Orman Zararlıları ve Hastalıkları İle Mücadele Eğitimi” kapsamında Büyükada’da bulunan Calosoma sycophanta üretim laboratuvarında OZM Şube Müdürümüz tarafından  yırtıcı böcek üretimi aşama aşama ve uygulamalı olarak anlatıldı. Ardından üretilen Calosoma larvaları ve erginlerinden bir miktarı, ormanlık alana salım işlemi heyet ile arazide gerçekleştirildi. Çam keseböceği ile biyolojik mücadele amacıyla oluşturulan adacıklar ve kabuk böcekleri ile mücadele amacıyla asılan feromon tuzağı uygulamaları da arazide uygulamalı olarak gösterildi.
 Adakule Yangın Gözetleme Kulesi’ni ziyaret eden heyete, OZM Şube Müdürümüz Ahmet Yasin Çelen tarafından bir sunum yapılarak, Bölge Müdürlüğümüzün orman varlığı,  teşkilat yapılanmamız,  yürütülen koruma faaliyetleri, bölgemizde görülen en önemli zararlı böceklere karşı  yapılan biyolojik, mekanik, biyoteknik, biyoinsektisit  mücadeleler ile kombine mücadele uygulamaları hakkında detaylı bilgi verildi.
Sunumlardan sonra bir konuşma yapan Kırgız Heyet Başkanı; ziyaretlerinin çok verimli geçtiğini, burada gördükleri uygulamalar ve aldıkları bilgilerden kendi ülkelerinde faydalı bir şekilde istifade edeceklerini belirterek, gösterilen yakınlık ve misafirperverlikten dolayı teşekkür etti. Türkiye’de bulundukları süre içerisinde kendilerine eşlik eden ve bilgilendiren meslektaşlarımızı Kırgızistan’a davet ederek, kendilerini ağırlamaktan memnun olacaklarını da ifade etti.
İstanbul’daki programlarını tamamlayan heyet Antalya’ya hareket etti.
 

Yazdır