VİZE ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ

Vize Orman İşletme Müdürlüğü 07.04.1944 yılında kurulmuştur. Başlangıçtan itibaren İşletme Müdürlüğü Merkezi Vizedir.

Vize Orman İşletme Müdürlüğü, Kırklareli ili sınırları içindeki Vize ilçesinde kurulmuştur. Kuzeyi Karadeniz ve Demirköy Orman İşletme Müdürlüğü, Doğusunda Karadeniz ve Tekirdağ Orman İşletme Müdürlüğü; Batısı Pınarhisar ilçesi ve Kırklareli ili; Güneyi Ahmet bey beldesi ve Saray İlçesi ile çevrilidir.

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne yaklaşık 150 Km mesafededir. İşletme Müdürlüğüne bağlı 9 Orman İşletme Şefliği vardır. Bunlar;

 

Evrencik, ÇakıIlı, Hamidiye, Kışlacık, Kıyıköy, Kızılağaç, Kömürköy, Sergen, Vize Orman İşletme Şeflikleridir. Yedi Orman İşletme Şefliğimizin kuruluş merkezi Vize ilçesi, Kıyıköy ve Hamidiye Şefliklerimizin kuruluş merkezleri Kıyıköy beldesidir.

İşletme Müdürlüğümüz sorumluluk sahası içinde 1 İlçe, 2 Belde, 22 Adet 31 Madde köyü 2 Adet orman dışı köyümüz vardır.

 

Topoğrafık Yapısı: Vize İşletmesi 27.58.43-28.14.65, Doğu Boylamları, 41.44.59-41.71.01 Kuzey Enlemleri arasında yer almaktadır.

Vize Orman İşletmesinin Kuzeyinde Istranca dağlarının kayın ve meşe karışık yapraklı ormanları ile kaplıdır. Vize ilçesinin Kuzeyinde de Karaçam, Meşe ve Gürgen 5.900 Hektar Dikim karışık meşçerelerimiz mevcuttur. Kuzey ormanları arazisi meyillidir Güneye inildikçe Koruya tahvil meşe ve bozuk meşe meşçerelerimiz ve düz araziler göze çarpmaktadır.

Bölge coğrafi ve iklim bakımından Marmara bölgesi içinde yer alır. Ancak; geniş bir saha olduğundan iç kısımlarda yazları sıcak, kışları iç kısımlar daha soğuk, sahile bakan kısımlar iç kısımlara nazaran ılımandır. Marmara ikliminin genel özelliği; nispeten hafif yaz sıcaklığı, oldukça soğuk kışlar, kar yağışı normal, don daha sık nispi nem ve bulutluluk daha azdır.

Personel durumu: Vize Orman İşletme Müdürlüğünde 11 adet yönetici pozisyonunda olmak üzere 12 adet Orman Mühendisi, 2 adet Teknisyen olmak üzere toplam 56 Memur, 22 adet işçi olmak üzere 78 adet personel mevcuttur.2 adet işletme Şefliği Kıyıköy Beldesinde hizmet vermektedir.